Ogrzewanie biura



Efektywność pracowników jest uzależniona od wielu czynników, ale niewątpliwie jednym z najważniejszych są warunki pracy. Nieodpowiednia temperatura, tzn. zbyt wysoka lub zbyt niska, mogą powodować nie tylko obniżenie wydajności pracy, ale również częste zwolnienia lekarskie spowodowane przeziębieniem. Ponieważ w większości przypadków biuro jest użytkowane tylko przez około 1/3 doby, wiec wydaje się ekonomicznie nieuzasadnionym stosowanie rozwiązań, które utrzymywać będą stałą temperaturą przez 24 godziny w ciągu doby.

Jakie ogrzewanie do biura w starym budownictwie?

 

W przypadku istniejących biur, które z różnych powodów nie posiadają centralnego ogrzewania, temat wyboru odpowiedniego rozwiązania nieco się komplikuje, w sytuacji, gdy biuro jest tylko wynajmowane i użytkownik nie chce poświęcać znacznych środków finansowych na coś, co najzwyczajniej w świecie nie jest lub nie będzie w przyszłości jego własnością. W takiej sytuacji najbardziej popularnym rozwiązaniem jest zakup przenośnych grzejników elektrycznych lub nagrzewnic elektrycznych.

 

Takie rozwiązanie cechuje niska cena zakupu oraz wysoka mobilność źródła ciepła. Jakie zatem wybrać rozwiązanie? Najtańszym rozwiązaniem zarówno w pod kątem kosztów zakupu jak też samej eksploatacji jest klimatyzator z funkcja grzania. Koszt zakupu tego urządzenia jest niewielki, a montaż jest prosty i nie ingeruje w istniejące instalacje.

Przenośny grzejnik elektryczny

Jakie ogrzewanie do nowego biura?

 

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w nowo budowanych biurach jest ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe lub powietrze w postaci różnego typu nagrzewnic. Najmniej korzystnie pod kątem finansowym, prezentuje się ogrzewanie podłogowe, gdyż ze względu na swoją dużą bezwładność, nie można w ciągu nocy drastycznie obniżyć temperatury, ponieważ nie osiągniemy odpowiedniego jej poziomu w momencie rozpoczęcia pracy. Dużo korzystniejszym jest ogrzewanie grzejnikowe, gdyż sposób przekazu ciepła do otoczenia jest na tyle dynamiczny, że umożliwia częściowe wyłączenie ogrzewania w nocy, a następnie odpowiednio szybkie podgrzanie powietrza przed rozpoczęciem pracy. Pod kątem ekonomii, jeszcze lepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie powietrzne – nadmuchowe. W tym konkretnym przypadku ogrzewanie pomieszczeń można wyłączyć praktycznie w momencie zakończenia pracy, a ponowne włączenie ogrzewania nastąpić może na kilka minut przed rozpoczęciem pracy. Tak wysoką skuteczność ogrzewanie to zawdzięcza nagrzewnicą o dużo wyższej mocy, a niżeli typowe grzejniki.

 

Do każdego z wyżej wymienionych sposobów ogrzewania wykorzystać można kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy, olejowy, czy nawet elektryczny. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku rozwiązania grzejnikowego oraz nagrzewnic, parametry kotła powinny uwzględniać wysoką temperaturę zasilania oraz odpowiednio wysoką moc chwilową. Każdorazowo w przypadku nowych biur, warto przeanalizować opcję ogrzewania wykorzystującego klimatyzatory z funkcją grzania, jest to bowiem najtańsza z możliwych forma utrzymania odpowiedniej temperatury.

 

 

Ogrzewanie podłogowe - rozkładanie rurek pex
Klimatyzator ścienny z funkcją grzania

 

Zalety ogrzewania klimatyzatorem

 

Większość renomowanym klimatyzatorów dostępnych na rynku posiada oprócz funkcji chłodzenia również funkcję ogrzewania pomieszczeń. Klimatyzator działa na zasadzie identycznej jak pompy ciepła typu powietrze-powietrze, tzn. odbiera energię z powietrza zewnętrznego i przy użyciu sprężarki przekazuje je do pomieszczeń w postaci ciepłego nadmuchu. Klimatyzatory idealnie sprawdzają się, nawet gdy temperatura zewnętrzna spada mocno poniżej 0°C. Dzięki sprężarce koszt ogrzewania jest co najmniej 3 krotnie niższy od ogrzewania elektrycznego a przy założeniu, że urządzenie będzie wykorzystywane również do chłodzenia w okresie letnim, koszt spłaty inwestycji jest praktycznie natychmiastowy. Ogrzewanie pomieszczeń przy użyciu klimatyzatora odbywa się na zasadzie podobnej do nagrzewnic, tzn. ogrzewanie jest aktywowane tuż przed rozpoczęciem pracy i nie wymaga stałego nadmuchu przez całą dobę.

Jak dobrać klimatyzator do ogrzewania?

Przy założeniu typowej wysokości pomieszczeń na poziomie 2,5 – 3 m, na każde 7m2 powierzchni ogrzewanej, przyjmujemy 1 kW mocy grzewczej klimatyzatora. Moc klimatyzatora zaokrąglamy zawsze w górę, czyli np. dla pomieszczenia o powierzchni 20 m2 otrzymujemy moc klimatyzatora równą 2,8 kW. Jeśli mamy dostępne 2 typy klimatyzatora, tzn. 2,5 oraz 3,5 kW, to dobieramy ten mocniejszy, czyli 3,5 kW.

Zapraszamy do zapoznania się z dostępnymi klimatyzatorami z funkcją grzania na hurtowni swatt.pl

 

 

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący.

Zapisz się do Newslettera