Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Ogrzewanie podłogowe to rozłożony na dużej powierzchni podłogi niskotemperaturowy system, do którego zaliczamy wodne oraz elektryczne ogrzewanie. Na który z systemów się zdecydować? Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać? Postaramy się odpowiedzieć na to w niniejszym artykule.



Zalety ogrzewania podłogowego



Ogrzewanie podłogowe zapewnia ogrzanie całego pomieszczenia bardzo równomiernie. Nie ma chłodnego i ciepłego miejsca, a podłoga jest lodowata. To dlatego, że w porównaniu do grzejników – nie dostarczamy ciepła w jednym miejscu, cała podłoga wydziela ciepło.



Uzyskujemy korzystny rozkład temperatury w pionie. Stopy są w najcieplejszym miejscu, a głowa nieco chłodniejszym. Czujemy się komfortowo. Należy jednak od razu zauważyć, że z założenia, ogrzewana podłoga ma niską temperaturę. Podłoga nie powinna być ciepła w dotyku. Powinna być neutralna, ale nie zimna, nawet jeśli podłogę pokrywają płytki czy też kamień — zwykle uważane za materiały chłodne w dotyku.



Komfort ciepłej podłogi z pewnością docenią najmłodsi mieszkańcy bawiący się bezpośrednio na podłodze, bez zmartwienia, że podłoga jest chłodna. Takie argumenty z pewnością przemawiają na plus dla tego rodzaju rozwiązania i są ich niepodważalną zaletą. Skupmy się więc na rozwiązaniach i systemach ogrzewania podłogowego dostępnych na rynku.


Rozwiązania i systemy ogrzewania podłogowego


Jak jest wykonane i jak działa ogrzewanie podłogowe wodne?

Ogrzewanie podłogowe wodne, które może stanowić uzupełnienie tradycyjnego ogrzewania lub co wydaje się bardziej ergonomiczne finansowo — zastąpienie całkowicie dotychczasowego ogrzewania grzejnikowego, co jest kuszącym rozwiązaniem. Na rynku dostępne są różne rozwiązania instalacji tego systemu.


Ogrzewanie podłogowe wodne — system mokry

Metoda mokra w ogrzewaniu podłogowym wodnym — to system rur, w których będzie krążył czynnik grzewczy, zostaje zatopiony w wylewce. Takie rozwiązanie najlepiej wykonać w nowo powstającym budynku (ze względu na zakres prac). Przed wykonaniem wylewki, rozkładane są rurki w systemie pętli, które są podzielone na sekcje i sektory grzewcze. Rurki zamocowane za pomocą specjalnych zszywek zalewane są wylewką posadzkową (wylewka anhydrytowa). Rurki z czynnikiem grzewczym ostatecznie nagrzewają całą płytę posadzkową i nawet po wyłączeniu, płyta oddaje jeszcze ciepło przez pewien okres. W ofercie naszego sklepu posiadamy również rury pex wykorzystywane do ogrzewania podłogowego.

Przeczytaj też: "Jakie rury do instalacji wodnej w domu?"

Stosując system mokry w ogrzewaniu podłogowym mokrym, powinno się unikać wychładzania płyty. Jej ponowne nagrzanie trwa pewien okres, a ilość energii, którą trzeba dostarczyć do ponownego rozgrzania, jest znacząca. Jeśli decydujemy się na wykonanie podłogi w nowoczesnym stylu, jakim jest szlifowany beton, to ten rodzaj ogrzewania podłogowego wydaje się idealnym rozwiązaniem.


Ogrzewanie podłogowe metoda mokra


Ogrzewanie podłogowe metoda sucha


Ogrzewanie podłogowe wodne — system suchy

Na rynku dostępne są również systemy ogrzewania wodnego, które możemy stosować bez wylewki tzw. system suchy. Specjalne moduły z przygotowanymi żłobieniami pod rurki, układamy na starą wyrównaną wylewkę i przykrywamy np. panelami podłogowymi.

Takie rozwiązanie pozwala na modernizację ogrzewania, lecz ma znaczącą wadę - podnosi poziom podłogi, co może być problematyczne. Rozwiązaniem, które niweluje problem podniesienia poziomu podłogi, to frezowanie starego jastrychu, wydaje się to najlepszym rozwiązaniem przy modernizacji systemu ogrzewania.

W każdej z wymienionych wyżej metod ułożone oddzielne obiegi znajdujące się w różnych pomieszczeniach pozwalają na sterowanie temperaturą za pomocą sterowników, w każdym pomieszczeniu oddzielnie. Taki system może być zasilany cieplnie przez kocioł węglowy, ale że jest to system niskotemperaturowy, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła lub kotła gazowego kondensacyjnego.


Jak jest wykonane i jak działa ogrzewanie podłogowe elektryczne?


Tak jak w ogrzewaniu podłogowym wodnym, również i tu występuje metoda wykonania na sucho i mokro.


Ogrzewanie podłogowe elektryczne — system mokry

W ogrzewaniu podłogowym elektrycznym, przedstawicielem metody mokrej są maty grzewcze elektryczne. To nic innego, jak kabel elektryczny rozmieszczony w pętlach na siatce tworząc maty, które możemy umieścić pod płytkami w warstwie kleju lub zalać posadzką i ułożyć panele podłogowe.

Sterowanie takimi matami odbywa się za pomocą termostatów ściennych. Deklarujemy żądaną temperaturą, a przepływający prąd ogrzewa posadzkę. I tak jak w ogrzewaniu podłogowym wodnym, nie należy w okresie grzewczym dopuszczać do wychłodzenia posadzki przez wyłączanie ogrzewania. Ponowne nagrzanie wymaga włożenia większej energii.

Polecamy przeczytać artykuł: „Czy wyłączanie ogrzewania na noc jest opłacalne?


System mokry - ogrzewanie elektryczne


Montaż podłogi na elektryczną folię - matę grzewczą


Ogrzewanie podłogowe elektryczne — system suchy

Alternatywnym rozwiązaniem jest metoda sucha, w której stosuje się specjalne folie elektryczne, działające na zasadzie promieniowania podczerwonego. To rozwiązanie nie wymaga wykonywania wylewki. Ostateczną warstwę podłogi, np. panele układa się bezpośrednio na folii, a zasada sterowania jest taka sama jak w poprzednich przykładach. Nowoczesny i niski w kosztach wykonania system ogrzewania, może stanowić doskonałą alternatywę dla pozostałych systemów grzewczych.

Wszystkie z wymienionych wyżej metod mają swoje wady i zalety i to tylko od naszych upodobań, budżetu zależy wybór systemu ogrzewania podłogowego. Pamiętajmy, aby każdy wybór był przemyślany, poprawnie zaprojektowany i co ważne dobrze wykonany.


Ogrzewanie podłogowe — o tym warto wiedzieć!


Uszkodzenie systemu ogrzewania podłogowego np. podczas wiercenia w podłodze może mieć większe lub mniejsze następstwa. Przy ogrzewaniu wodnym jak nastąpi wyciek, naprawa będzie dość uciążliwa. Kucie posadzki oraz ponowne jej odtworzenie stanowi duże wyzwanie, zwłaszcza na etapie wykończenia lub użytkowania obiektu. Inaczej wygląda to przy zastosowaniu folii. Tu będzie trzeba rozebrać tylko okładzinę podłogi, lecz dla uważnych wykonawców, mających projekt rozlokowania systemu grzewczego do takiej usterki dojdzie bardzo rzadko lub wcale.

Decydując się na niskotemperaturowe ogrzewanie, należy zadbać o wysoki współczynnik izolacji cieplnej budynku, aby uniknąć strat cieplnych, tym samym wysokich kosztów ogrzewania. Oszczędności podczas ocieplenia podłogi, ścian na pewno będą miały odbicie w wysokości rachunków za ogrzewanie.

Dobrą decyzją jest połączenie systemu fotowoltaicznego z nowoczesnym systemem grzewczym elektrycznym lub wodnym, zasilanym pompą ciepła. Odpowiednie zbilansowanie instalacji fotowoltaicznej z zapotrzebowaniem energetycznym budynku może znacząco obniżyć rachunki oraz zabezpieczyć nas przed wzrostem opłat za energię elektryczną.

Hurtownia grzewcza SWATT posiada w ofercie pełny asortyment do wykonania instalacji ogrzewania podłogowego (wodnego lub elektrycznego), a także nowoczesne grzejniki na podczerwień elektryczne. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera