Jak prawidłowo układać rury w wodnym ogrzewaniu podłogowym

Nie będziemy pisać o tym, jak ważny jest projekt, o tym wspominaliśmy przy okazji artykułuWodne ogrzewanie podłogowe – 5 najczęściej popełnianych błędów wykonawczych”. Na prośbę czytelników poszerzymy temat, tym razem skupiając się tylko na układaniu rur podłogowych tzw. pętli.

Układanie rur w ogrzewaniu podłogowym – metody

Płaszczyznowe ogrzewanie podłogowe składa się z jednolitych pętli o długości nieprzekraczających 150 m, co pozwala na uniknięcie znacznych oporów hydraulicznych czynnika grzewczego. Zgodnie z zasadą, im dalej od punktu zasilania tym czynnik ma mniejszą temperaturę. Aby nie dochodziło do znacznego wychładzania płaszczyzny podłogi, stosuje się następujące metody układania rur (pętli) w wodnym ogrzewaniu podłogowym:

• meandryczny

• spiralny (ślimakowy)

Układ meandryczny pętli w ogrzewaniu podłogowym - charakterystyka


Pierwszy ze sposobów – układ meandryczny jest łatwiejszy w wykonaniu, lecz ze względu na specyfikę jego ułożenia, może dochodzić do znacznych wychłodzeń podłogi w odcinkach, położonych najdalej od punktu zasilania. Zaleca się, aby w układzie meandrycznym początek takiej pętli znajdował się w najchłodniejszym miejscu pomieszczenia, co ma niwelować różnice w rozkładzie temp. w pomieszczeniach. Różnice temperatury między cieplejszymi a chłodniejszymi obszarami mogą sięgać nawet 2ºC co przy niskotemperaturowych urządzeniach, jakimi są pompy ciepła, ma znaczenie.


Układ spiralny (ślimakowy) pętli w ogrzewaniu podłogowym - charakterystyka


Drugi sposób – układ spiralny (ślimakowy) jest bardziej popularny. Ułożenie spiralne (ślimakowe) rur w wodnym ogrzewaniu podłogowym, pozwala na bardziej równomierne ogrzewanie płyty podłogowej, gdyż ułożenie spiralne, o którym mowa w swej specyfice rozprowadza ciepło bardziej równomiernie. Rura wracającym, wychłodzonym czynnikiem grzewczym leży zawsze w sąsiedztwie rury zasilanej podgrzanym czynnikiem, co niweluje różnice temperatury w płycie.


Układ meandryczny i spiralny (ślimakowy) pętli w ogrzewaniu podłogowym - schemat

Zagęszczenie pętli w ogrzewaniu podłogowym - schemat

Jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym?


Tak samo jak długość pętli, tak i odległości między poszczególnymi pętlami w obu przypadkach zależne są od doboru systemu grzewczego. Wykonując pętle za pomocą rur, należy poświęcić więcej czasu na odpowiednie zachowanie tych odległości, które zostały uwzględnione w projekcie. Mają one zapewnić odpowiednie zagęszczenie oraz długość pętli, by zapewnić odpowiedni komfort cieplny.

Projektując rozkład pętli w ogrzewaniu podłogowym, pod uwagę brana jest nie tylko powierzchnia i zapotrzebowanie na ciepło danego budynku, ale również wielkość przeszkleń w danym pomieszczeniu. Zatem jak gęsto układać rury w ogrzewaniu podłogowym? Pętle – rury w obszarach tzw. brzegowych są układane gęściej niż w pozostałych obszarach, aby utrzymać komfort cieplny w strefach chłodnych jak np.: przy oknach. W fazie projektowej należy również ustalić stałą zabudowę jak wanny, szafki zabudowy kuchennej - w tych obszarach unika się prowadzenia rur.

W praktyce stosuje się również inne układy, jak te przedstawione na prezentowanych rysunkach.



Zapotrzebowanie cieplne, a rozstaw pętli


Jeśli zapotrzebowanie budynku na ciepło jest niskie, to rozstaw pętli jest większy i na odwrót. Przykładowo pomieszczenie, w którym zakładana temperatura wynosić ma 20ºC, przykładowy rozstaw będzie 10 – 15 cm, natomiast w garażu czy piwnicy gdzie zakładana temperatura ma wynosić 16ºC, to rozstaw będzie już 20 - 30 cm. Zasadę zmniejszania oraz zwiększania odległości pomiędzy pętlami stosujemy również w zależności od rodzaju urządzenia zasilającego. Im wyższa temperatura zasilania tym rozstaw pętli będzie większy i na odwrót.

Z powyższych informacji wynika, że podczas projektowania rozkładu pętli należy nie tylko wziąć pod uwagę zapotrzebowanie cieplne budynku, ale również rodzaj urządzenia grzewczego, jaki zostanie zastosowany. Jedna zasada jest nie zmienna, pętle powinny być rozkładane staranie z utrzymaniem odpowiednich odległości i z zachowaniem odpowiednich łuków tak, aby nie dochodziło do zwiększania oporów hydraulicznych lub powstawania obszarów chłodniejszych co może być wyczuwalne podczas stawiania gołej stopy na posadzce.


Sprawdź ofertę naszego sklepu internetowego – dostępne są: rury pex, rozdzielacze do podłogówki, piece centralnego ogrzewania i wiele innych akcesoriów do wykonania instalacji grzewczej w korzystnych cenach!

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera