Jakich błędów unikać przy montażu instalacji systemu rekuperacji?

Wentylacja mechaniczna odzyskująca ciepło zwana rekuperacją, to zbilansowany i skuteczny rodzaj wentylacji. Zapewnia pełną kontrolę nad dostarczeniem powietrza do wnętrza pomieszczeń, bez wpływu na temperaturę czy warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz, przy niskim zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Dużo mówi się o jakości rekuperatorów powietrza, ale nawet najlepszy rekuperator nie będzie działał wydajnie, jeśli zostaną popełnione błędy montażowe wpływające na jego wydajność. W niniejszym artykule postaramy się opisać błędy montażowe, których warto uniknąć podczas instalacji systemu rekuperacji, aby nie doszło do spadku wydajności oraz aby zapewnić prawidłową pracę centrali rekuperacyjnej.



Rekuperacja - 9 istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas wykonywania instalacji


Podstawa to projekt systemu wentylacji!

Podstawowym błędem popełnianym przez inwestorów jest zakup elementów oraz ich rozkład bez podstawy projektowej. Zacząć należy od wykonania projektu systemu wentylacji. Wyspecjalizowane firmy, które na podstawie doświadczenia, dobiorą odpowiednią wielkość kanałów i optymalny rozkład przewodów wentylacyjnych, a także zaplanują odpowiednie usytuowanie czerpni i wyrzutni.

Tylko poprawnie rozprowadzone kanały wentylacyjne oraz sprawnie działająca centrala wentylacyjna, pozwolą na dostarczenie potrzebnej ilości powietrza do pomieszczeń.

Co powinien zawierać projekt systemu wentylacji?

Maksymalna efektywność odzysku ciepła osiągana jest przez odpowiednie zbilansowanie przepływów obu strumieni powietrza - wywiewanego i nawiewanego, uwzględniającego rozkład pomieszczeń i ilość osób w nich przebywających.



Projekt rekuperacji - przykład

przykład obliczenia wydajności rekuperacji

Odpowiednia wydajność wentylacyjna

Odpowiednia wydajność wentylacyjna pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek podczas użytkowania.

Niska wydajność wentylacyjna spowoduje zaniżenie wymiany powietrza, skutkując zawilgoceniem pomieszczeń, co może okazać się katastrofalne w dłuższym okresie użytkowania. Niedostateczna wymiana doprowadza również do koncentracji zanieczyszczenia powietrza.

Wysoka wydajność wentylacyjna doprowadzi do wysuszenia powietrza, a to dość negatywny skutek, zwłaszcza w okresie grzewczym. Dodatkowo pracujące wentylatory pod dużym, ciągłym obciążeniem, generują zwiększone koszty zużycia prądu oraz wpływają na trwałość tych elementów.


Zaplanowanie trasy prowadzenia kanałów wentylacyjnych

Projekt ułożenia kanałów wentylacyjnych pozwala na uniknięcie krzyżowania się tras oraz kolizji z elementami pozostałych instalacji prowadzonych w wylewce, suficie lub w stropie. Zaplanowanie optymalnych tras pozwala również na oszczędności w materiale, gdyż na tym etapie znamy ich przybliżone ilości. Pamiętajmy również o uwzględnieniu dostępu do miejsc regulacji, który pozwoli na wysterowanie całej instalacji.

Dobór średnic anemostatów, czerpni oraz wyrzutni

Z reguły, elementy kończące kanały dobiera się z większą średnicą niż kanały dolotowe. Pozwala to na zmniejszenie oporów przepływów i uzależnione jest od zastosowanych skrzynek rozprężnych, uzależnionych natomiast od obliczeń przepływów pozwalających na dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do danego pomieszczenia.


Zasada doboru średnicy wyrzutni oraz czerpni podlega podobnej zależności, ale odnoszącej się do średnicy króćców rekuperatora. Otwory przegród, przez które przechodzą kanały, należy odpowiednio izolować, aby nie dochodziło do wychładzania przegród.

Odpowiednia odległość czerpni od wyrzutni

Jak pisaliśmy już we wcześniejszym artykule, czerpnia i wyrzutnia nie powinny się znajdować zbyt blisko siebie. Powinny być tak umiejscowione, aby umożliwiały pobieranie w danych warunkach, jak najczystszego i w okresie letnim – jak najchłodniejszego powietrza. Przyjmuje się, że minimalna odległość czerpni od wyrzutni to 1,5 m. Więcej na ten temat w artykule: Jak dobrać i gdzie umiejscowić czerpnię i wyrzutnię powietrza?



Dobór centrali rekuperacyjnej

Przy doborze urządzenia, podstawą jest dobrze zaprojektowany wydatek powietrza uwzględniający opory instalacji. Na tej podstawie dobieramy urządzenie. Uwzględnijmy zapas mocy, jaki powinna posiadać rekuperacja. Wyliczone zapotrzebowanie powinno być osiągane przy 70% mocy urządzenia, nadmiar pozwoli na szybkie wietrzenie w trybie boost. Dodatkowo, rekuperator będzie pracował z optymalnym obciążeniem, nie generując dużego hałasu. Warto przy wyborze centrali wentylacyjnej, uwzględnić możliwość zmiany ustawień mocy, aby pozwalała na okresowe zwiększenie mocy nawiewu lub wywiewu.

Niedowymiarowane urządzenie nie pokryje odpowiedniego zapotrzebowania wymiany powietrza w najbardziej oddalonych pomieszczeniach, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej jednostki centrali wentylacyjnej na podstawie projektu. Więcej na temat tych urządzeń przeczytasz w artykule: Czy rekuperacja jest opłacalna?



Ogrzewanie a rekuperacja

Urządzenia wyposażone w wymiennik ciepła, znacząco obniżają koszty ogrzewania, ze względu na sposób wymiany powietrza. Powietrze wchodzące przez wymiennik, jest ogrzewane powietrzem wywiewanym, co pozwala na znaczne oszczędności w okresie grzewczym.

Skarbonka świnka i pieniądze


Izolacja kanałów wentylacyjnych


Izolacja kanałów oraz umiejscowienie centrali wentylacyjnej

Kanały i skrzynki rozprężne należy zaizolować, zwłaszcza jeśli są umiejscowione w strefach nieogrzewanych, takich jak poddasze. Pozwoli to na uniknięcie spadków odzysku ciepła oraz kondensacji pary wodnej. Co do samej centrali rekuperacyjnej (choć jest izolowana w zależności od producenta lepiej lub gorzej, nie powinna być montowana w pomieszczeniu, gdzie panuje ujemna temperatura. Może to doprowadzić do zamarzania wymiennika i znaczącego pogorszenia pracy centrali, a nawet do jej uszkodzenia.



Odpowiednia stolarka okienna i drzwiowa

Stosując mechaniczną wentylację rekuperacyjną, należy zadbać o odpowiedni rodzaj stolarki okiennej, a także jej montaż. Np. stosując ciepły montaż, unikniemy powstawania mostków termicznych między ramą i ścianą, doszczelniając to newralgiczne miejsce.

Unikajmy również montażu wszelkich nawiewników. Najlepszym wyborem w miarę możliwości, są okna nieotwierane, zapewniające najwyższą szczelność.

Nie zapominajmy, że drzwi wewnętrzne oddzielające pomieszczenia powinny posiadać odpowiednie podcięcia pozwalające na odpowiedni przepływ powietrza.



Najczęściej popełniane błędy przy montażu systemu rekuperacji – podsumowanie

Przykłady, które zostały przedstawione powyżej to tylko część błędów oraz istotnych elementów, które mogą zaistnieć i na które warto zwrócić szczególną uwagę, zanim zabierzemy się za instalację rekuperacji. Warto zadbać o rzetelność w wykonaniu całej instalacji systemu rekuperacji oraz korzystania z fachowej wiedzy instalatorów. Pozwoli to na uniknięcie tych i innych błędów podczas wykonywania instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła.

Nasza hurtownia wentylacyjna posiada kompletną ofertę elementów systemów wentylacji, zachęcamy do zapoznania się z ofertą. Zapewniamy także konkurencyjne ceny dla instalatorów oraz kody rabatowe, które znajdą Państwo na naszej stronie lub kanałach social media – zachęcamy do obserwowania naszych profili.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera