Montaż pompy ciepła - 3 najczęściej popełniane błędy

Popularyzacja trendu ekologicznego doprowadziła do rozwoju pomp ciepła. Wykluczenie paliw kopalnych na rzecz ekologicznych źródeł stało się tak intensywne, że producenci rozwijali technologię pozyskiwania ciepła ze środowiska, gdzie następstwem było powstanie tak popularnych dziś rozwiązań jak pompy ciepła powietrze — woda. Urządzenia te zostały udoskonalane do takiego poziomu, że dzisiejsze pompy ciepła mogą stanowić samodzielne źródło ciepła.

Oczywiście na taki stan rzeczy, miał rozwój budownictwa mieszkaniowego, ale także technologii materiałów budowlanych, systemu ociepleń, nowoczesnych okien oraz systemu rekuperacji.

Współczesny dom niczym termos potrafi przetrzymywać ciepło w jego wnętrzu, zmniejszając zapotrzebowanie na energię cieplną. Również świadoma termomodernizacja budynków wznoszonych w starszej technologii pozwala na uzyskanie niskiego zapotrzebowania na energię cieplną.

Obniżenie zapotrzebowania na energię dostarczaną do zagwarantowania komfortu cieplnego obniżyło wysokość temperatury zasilania instalacji grzewczych. Pompy ciepła jako niskotemperaturowe urządzenia grzewcze w połączeniu z płaszczyznowym ogrzewaniem sprawdzają się tu idealnie.

Współczesne pompy powietrze — woda przez wielu traktowane są w istocie montażu i uruchomienia w sposób trywialny. Bagatelizując szczegółowe wytyczne uwzględnione w instrukcji poprzez rutynowe podejście niedoświadczonych instalatorów i choć łatwiejsze od swych sióstr gruntowych pomp ciepła, to nadal dość specyficzne w charakterze montażu urządzenia. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy montażu pompy ciepła powietrze – woda? Podpowiadamy!


1. Zły wybór miejsca montażu pompy ciepła – głośna praca urządzenia


Konstrukcja pompy ciepła odgrywa podstawową rolę w kulturze pracy. Generując duże przepływy powietrza wentylator w odległości 3 metrów, może odpowiadać pracy wentylatora pokojowego, czyli hałasowi na poziomie 25 do 30 dB. Wydawać się to może niezbyt wysokim hałasem, jednak ciasna zabudowa i mała działka zabudowy, którymi charakteryzują się osiedla domków jednorodzinnych, mogą potęgować generowany hałas poprzez zły wybór miejsca montażu jednostki zewnętrznej pompy ciepła lub kanałów wylotowych przy zastosowaniu monobloków.


Na co zwrócić uwagę wybierając miejsce montażu pompy ciepła?


Aby zminimalizować do minimum wpływ pracy pompy ciepła na otoczenie, należy:

  • przeprowadzić swego rodzaju rozpoznanie miejsca usytuowania jednostki;
  • przeprowadzić badanie ciśnienia akustycznego na granicy działki;
  • dobrać odpowiednie urządzenie pod względem jego budowy;
  • zaplanować odpowiednie nasadzenie roślinne;
  • zastosować osłony w celu ograniczenia poziomu mocy akustycznej.

Wybór miejsca montażu pompy ciepła

Jeśli będzie instalowana jednostka wewnętrzna, należy także zastanowić się nad usytuowaniem czerpni oraz wyrzutni. Koniecznie przeczytaj artykuł: Czerpnia i wyrzutnia powietrza w systemach wentylacji – jak je dobrać i gdzie umieścić?.

Najlepszym miejscem na usytuowanie jednostki jest otwarta przestrzeń bez ograniczeń w postaci ścian, elementów rezonujących, tzw. "wzmacniaczy hałasu". Współczesne pompy posiadają wiele usprawnień, jak na przykład maty antywibracyjne, które wyścielają wnętrze urządzenia, podstawki antywibracyjne lub przemyślane konstrukcje obudowy, wiatraków, aby zminimalizować skutki pracy pompy ciepła.


Oblodzenie jednostki zewnętrznej pompy ciepła

2. Oblodzenie jednostki zewnętrznej


Ze względu na specyfikę pracy pompy powietrze - woda, która pozyskuje ciepło z powietrza przepływającego przez parownik, może dochodzić do oblodzenia jednostki zewnętrznej podczas wykraplania wilgoci z powietrza.

Newralgiczną temperaturą, która oscyluje w temperaturze -5 do 5 st. Celsjusza dochodzi do przekroczenia punktu rosy, wilgoć wykrapla się na użebrowaniu parownika i może dochodzić do oblodzenia. W niższych temperaturach zawartość wilgoci jest znacznie mniejsza i zjawisko to jest mniej intensywne.

Zjawisko oblodzenia jest naturalnym stanem, lecz przy długotrwałym obladzaniu może dojść do zablokowania wymiany ciepła z powietrza na parownik, co skutkuje obniżeniem sprawności pompy ciepła, tym samym niedogrzaniem budynku. Oczywiście producenci pomp ciepła mają sposób na taki stan rzeczy, dochodzi wtedy do automatycznego odszraniania (defrost), pompa w tym trybie nie ogrzewa budynku.


Jak zmniejszyć zjawisko oblodzenia jednostki zewnętrznej pompy ciepła?


Zmniejszenie zjawiska obladzania pompy ciepła można uzyskać poprzez:

  • poprawienie odprowadzania skroplin, poprzez ułatwienie spływu skroplin, unikając ich zamarzanie po drodze do tacy ociekowej;
  • umieszczenie jednostki zewnętrznej w takim miejscu, aby zalegający śnieg nie utrudniał wymiany, a chłód przy gruncie nie potęgował zjawiska;
  • umiejscowienie jednostki w takim miejscu, aby nie dochodziło do nawiewania śniegu w miejscu jej stacjonowania oraz bezpośredniego oddziaływania wiatru;
  • warunki środowiskowe potęgujące zjawisko, takie jak cieki wodne lub zwiększona wilgoć w pobliżu jednostki, tereny podmokłe;
  • odpowiednia cyrkulacja powietrza wokół jednostki niezakłócona zbędnymi przesłonami;
  • awaria systemu odszraniania lub złe nastawy.


3. Nieodpowiedni dobór pompy ciepła



Zły komfort cieplny domu

Często w opiniach użytkowników pomp ciepła można spotkać stwierdzenie, że pompa ciepła nie gwarantuje odpowiednich parametrów temperatury w domu, skutkiem takiego stanu może być:

  • Źle dobrane urządzenie, niska moc grzewcza pompy przy niskich temperaturach. Przeczytaj: Jak dobrać pompę ciepła?
  • Brak dodatkowego źródła grzania w trybie mono energetycznym, brak grzałki wspomagającej grzanie w bardzo niskich temperaturach.
  • Brak lub za mały zbiornik buforowy, jeśli był przewidziany przy doborze urządzenia. Przeczytaj: Jaki zasobnik c.w.u. do pompy ciepła?
  • Przekroje kanałów dolotowych o małej średnicy w przypadku monobloków.
  • Brak uwzględnienia naddatku na potrzeby podgrzania wody.

Specyfiką pracy pompy ciepła powietrze — woda, jest niestety spadek mocy grzewczej przy spadku temperatury. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej pompy ciepła do budynku i jego zapotrzebowania na ciepło w niskich temperaturach. W budownictwie nisko-energetycznym, gdzie pompa ciepła stanowi jedyne źródło ciepła, system powinien być doposażony w grzałkę elektryczną, która włączając się w punkcie biwalencyjnym, zapewni niedobór cieplny.

Zużycie energetyczne

Pompy ciepła to najefektywniejsze urządzenia na rynku, które potrafią z 1 kW wygenerować moc grzewczą rzędu 3 - 4 kW. Chwilowy pobór mocy można określić na poziomie czajnika elektrycznego. Dzisiejsze pompy inwerterowe potrafią chwilową moc mieć na jeszcze niższym poziomie ze względu na odpowiednie dopasowanie mocy pompy ciepła do potrzeb budynku.

Wyliczmy:

Przyjmijmy dom o pow. 150 m2 - pompa ciepła na poziomie SCOP 3,5.


Dom pasywny — zapotrzebowanie domu na energię cieplną to ok. 2100 kWh/rok ok. 14 kWh/m2 rok.


Koszt przy cenie prądu 0,65 kW ok. 1400 zł


Dom nisko-energetyczny — zapotrzebowanie domu na energię cieplną to ok. 4 500 kWh/rok ok. 30 kWh/m2 rok


Koszt przy cenie prądu 0,65 kW ok. 3000 zł


W porównaniu do innych nośników energii pompa ciepła wypada bardzo dobrze. Oczywiście powyższe wyliczenia są szacunkowe i nie powinny być podstawą do decyzji o zakupie pompy ciepła. Każdy budynek to indywidualny przypadek, do obliczeń należy również wziąć upodobania użytkowników domu.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu pompy ciepła – Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyżej wskazane najpopularniejsze błędy popełniane przy montażu pompy ciepła okażą się dla Państwa pomocne i ustrzegą od późniejszych problemów związanych z prawidłową pracą i eksploatacją tych urządzeń.


Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera