Jak pompa ciepła podgrzewa wodę



Pompa ciepła działa na zasadzie podobnej do lodówki z tą różnicą, że w lodówce ciepło jest odbierane z jej wnętrza i przekazywane na zewnątrz, dzięki czemu uzyskujemy chłód. Z kolei w pompie ciepła, ciepło jest odbierane z zewnątrz i przekazywane do wnętrza, czyli do wody w zasobniku, dzięki czemu uzyskujemy ciepłą wodę. Cały proces podgrzewu wody jest możliwy dzięki czynnikowi chłodniczemu i sprężarce. Czynnik chłodniczy odbiera energię z powietrza za pośrednictwem wymiennika (parownika) i trafia do sprężarki, która z kolei spręża czynnik, podwyższając znacznie jego ciśnienie i temperaturę. W kolejnym etapie czynnik chłodniczy trafia do innego wymiennika (skraplacza), gdzie za jego pośrednictwem oddaje ciepło wodzie użytkowej, podwyższając jej temperaturę. Wychłodzony czynnik powraca do parownika, gdzie ponownie jest podgrzany. Takie cykle trwają nieustannie do momentu odpowiedniego podgrzania wody użytkowej w zasobniku.

Pompy ciepła dedykowane do c.w.u.

Rodzaje pomp ciepła do podgrzewu wody użytkowej

 

Ze względu na konstrukcję, pompy ciepła do podgrzewu wody użytkowej dzieli się na zintegrowane lub niezintegrowane ze zbiornikiem. Pompa ciepła zintegrowana z zasobnikiem c.w.u. to kompaktowe urządzenie, w którym na zbiorniku ciepłej wody na stałe zamontowana jest pompa, a ponadto wszystkie elementy są fabrycznie połączone. Dzięki temu rozwiązaniu, montaż jest prosty i ogranicza się jedynie do podłączenia zasilania elektrycznego oraz połączenia z istniejącą instalacją ciepłej i zimnej wody. To rozwiązanie jest idealne w sytuacji, kiedy klient nie posiada jeszcze zbiornika ciepłej wody.

Pompa ciepła niezintegrowana z zasobnikiem to kompletne urządzenie grzewcze, które podłączyć można do dowolnego rodzaju, niezależnego zbiornika. W tym przypadku montaż również jest niezwykle łatwy, gdyż ogranicza się jedynie do podłączenia zasilania elektrycznego oraz do połączenia dwoma przewodami rurowymi z istniejącym lub nowym zbiornikiem ciepłej wody.

Warto zaznaczyć, że w obu przypadkach, urządzenia są fabrycznie napełnione czynnikiem chłodniczym, dzięki czemu do montażu nie potrzeba specjalistycznego sprzętu oraz fachowej wiedzy w zakresie chłodnictwa.

 

 

 

Pompy ciepła do c.w.u. do montażu w domach jednorodzinnych

 

W każdym domu jednorodzinnym znajduje się kotłownia, pomieszczenie techniczne, piwnica lub garaż. Każde z tych pomieszczeń jest odpowiednie do montażu pompy ciepła do c.w.u., dlatego z pewnością można założyć, że urządzenia te można zainstalować w każdym domu, tyle tylko, że należy odpowiednio dobrać jego typ oraz moc, mając na uwadze wysokość pomieszczenia, kubaturę oraz ilość domowników. W przypadku niskich pomieszczeń bezpiecznie jest zmontować pompę niezintegrowaną z zasobnikiem, gdyż umożliwia to montaż w pomieszczeniach o wysokości nawet 1,5 m.

W przypadku gdy decydujemy się tylko i wyłącznie na wykorzystanie powietrza wewnętrznego do zasilania pompy ciepła i nie planujemy doprowadzenia powietrza z zewnątrz, należy zwrócić uwagę na odpowiednią kubaturę pomieszczenia, gdyż zbyt mała może powodować niską efektywność podgrzewu. Każdy z producentów pompy podaje w jej specyfikacji ilość powietrza niezbędną do poprawnej pracy, niemniej jednak zawsze należy stosować się do zasady, zgodnie z którą im mniejsza jest kubatura, tym mniejszą moc grzewczą pompy należy dobrać. Warto również zaznaczyć, że pompa ciepła to nie kocioł czy grzałka elektryczna dużej mocy, więc co za tym idzie, czas podgrzewu wody do odpowiedniej temperatury w przypadku tego urządzenia jest zdecydowanie dłuższy. Z tego też powodu niezależnie od ilości użytkowników, minimalna pojemność zasobnika c.w.u. powinna wynosić co najmniej 200 lub 300 l. Zastosowanie mniejszej pojemności może skutkować chwilowym brakiem ciepłej wody, głównie w sytuacji, gdy chwilowy jej pobór będzie duży.

 

Pompy ciepła do c.w.u. do montażu w mieszkaniach

 

Idealnym rozwiązaniem do montażu pompy ciepła do c.w.u. w mieszkaniach są rozwiązania hybrydowe, tzn. pompy ciepła zintegrowane z zasobnikiem, grzałką elektryczną oraz co ważne – z inteligentnym systemem sterowania. Hybrydowy podgrzewacz wody z zasobnikiem 80 lub 100 litrów działa na zasadzie typowej pompy ciepła o małej mocy, dzięki czemu montując go w łazience, nie powoduje on obniżenia temperatury w pomieszczeniu. Małą moc pompy rekompensuje grzałka elektryczna oraz inteligentny sterownik, który „uczy się”, kiedy ma miejsce największy pobór ciepłej wody i aktywuje działanie grzałki jedynie w sytuacjach krytycznych. Dzięki wysokiej efektywności, urządzenie to jest idealną alternatywą dla typowych gazowych i elektrycznych podgrzewaczy wody.

 

Pompa ciepła z zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. Ariston NUOS PRIMO 100

Zalety pomp ciepła do podgrzewu wody użytkowej

 

Pompa ciepła to jedna z najtańszych metod podgrzewu wody użytkowej. Paleta dostępnych rozwiązań umożliwia dobór urządzenia do każdych warunków lokalowych, a wysoka sprawność zapewnia z kolei długoletnie, bezobsługowe i bezawaryjne użytkowanie. Jeśli do powyższych argumentów dodamy, że urządzenie bez dodatkowych kosztów może osuszać pomieszczenie, w którym jest zainstalowane, a nawet chłodzić powietrze w pomieszczeniach mieszkalnych w trakcie upałów, to pompa ciepła do ciepłej wody staje się niewątpliwie bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem wartym uwagi przy wyborze sposobu podgrzewu wody użytkowej. Cały asortyment pomp ciepła opisany w niniejszym artykule dostępny jest w hurtowni swatt.pl

 

 

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący.

Zapisz się do Newslettera