Zasobniki ciepłej wody - rodzaje



Zasobniki c.w.u. często również nazywane zbiornikami lub bojlerami, są nieodłącznym elementem niemalże każdej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych. Urządzenia te służą do magazynowania odpowiedniej ilości ciepłej wody na podstawowe cele bytowe (mycie, kąpiel) lub też na cele akumulacji ciepła wykorzystywanego do ogrzewania budynku. Dobór rodzaju oraz pojemności zasobników jest tematem skomplikowanym i obszernym, gdyż zależy od wielu czynników, takich jak chociażby ilość zużywanej wody, jej temperatura, rodzaj kąpieli (prysznic, wanna) okresy rozbioru, rodzaju źródła ciepła, rodzaju ogrzewania i wiele innych.

Mając na uwadze powyższe czynniki, w niniejszym artykule skupimy się tylko na zasobnikach zasilanych pompami ciepła i wykorzystywanych do centralnego ogrzewania podłogowego oraz ciepłej wody użytkowej.

Rodzaje zasobników dedykowanych do pomp ciepła

Pompy ciepła to obecnie jedne z najbardziej popularnych urządzeń do ogrzewania budynków. Zapewnienie odpowiedniej efektywności i niezawodności całej instalacji wymaga w tym przypadku zastosowania 2 rodzajów zasobników, tzn. jednego służącego do akumulacji ciepłej wody użytkowej oraz drugiego stanowiącego bufor ciepła na cele technologiczne pracy pompy. Większość producentów pomp ciepła posiada własne wytyczne co do konstrukcji oraz pojemności tychże urządzeń, jednak główne założenia są w większości przypadków identyczne.

Charakterystyka zasobników

Zasobniki do ciepłej wody użytkowej to zbiorniki stojące, posiadające wewnętrzny wymiennik ciepła w postaci spiralnej wężownicy, za której pośrednictwem pompy ciepła podgrzewają wodę w zasobniku. Odpowiednią sterylność wody zapewnia materiał, z którego wykonane są zasobniki tzn. stal nierdzewna lub stal czarna pokryta specjalną warstwą emalii ceramicznej. Mając na uwadze temperatury, do jakich woda użytkowa jest podgrzewana za pośrednictwem pompy ciepła (zazwyczaj 55°C), rodzaj materiału nie ma w tym konkretnym przypadku większego znaczenia.

Jak dobrać pojemność zasobnika do zapotrzebowania?

W domach jednorodzinnych wystarczającą pojemnością zasobnika jest 200 lub 300 litrów, jednak dobór odpowiedniej pojemności nie zależy tutaj od zużycia, a od powierzchni wężownicy. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że pomimo tego, iż 200 litrowy zasobnik z powodzeniem zaspokoiłby potrzeby bytowe, to energochłonność budynku a tym samym moc pompy ciepła jest na tyle wysoka, że maksymalna powierzchnia wężownicy, jaka zmieści się w zasobniku 200 litrowym, jest po prostu zbyt mała.

Jaki zasobnik zatem dobrać?

To bardzo proste, na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła przyjmuje się pomiędzy 0,25 a 0,45m2 powierzchni wężownicy zasobnika, w zależności od producenta pompy. Przykładowe zasobniki do pomp ciepła: Zasobnik emaliowany do pomp ciepła z 1 wężownicą 1,9 m2 200 l. WEBER WS 15 200

Zbiornik buforowy do pomp ciepła

 

Zbiorniki buforowe - bufory ciepła

Poprawne działanie pompy ciepła typu powietrze woda wymaga zapewnienia odpowiedniego przepływu oraz odpowiedniego zładu ciepłej wody, które umożliwiają przeprowadzanie regularnych procesów odszraniania parownika. W tym celu stosuje się niewielkiej pojemności zbiorniki buforowe tzw. bufory ciepła. Zasobniki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub też stali czarnej i nie wymagają stosowania wewnętrznej wężownicy spiralnej.

Zasobniki oprócz ww. funkcji pełnią czasami również rolę akumulatora energii, aby w szczególnych sytuacjach ograniczać zbyt częste wyłączanie się sprężarki, od której zależy w znacznym stopniu jej żywotność. Dobór pojemności zasobnika buforowego to zazwyczaj 15 litrów pojemności zasobnika na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła. W przypadku ryzyka przewymiarowania pompy ciepła zaleca się często podwyższenie pojemności zasobnika nawet do 25 lub 30 litrów na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy. Przykładowe bufory do pomp ciepła: Zasobnik buforowy WEBER W4 300

 

Zbiorniki kombinowane

Coraz częściej do pomp ciepła stosuje się jeden zbiornik kombinowany, tzn. urządzenie, które w jednej obudowie posiada zarówno zasobnik do ciepłej wody użytkowej, jak i bufor. Takie rozwiązanie charakteryzuje się szybszym montażem w stosunku do dwóch oddzielnych zasobników oraz niemalże dwukrotnie mniejszą powierzchnią zabudowy, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków, w których pomieszczenie techniczne posiada niezbyt dużą powierzchnię. Przykładowy zasobnik kombinowany znajdziesz tutaj: Zbiornik kombinowany do pomp ciepła 250/60


Zapraszamy – zobacz, zdecyduj sam, dokonaj zakupu i oceń nas. Bądź kolejnym zadowolonym klientem naszego sklepu! A jeśli zechcesz być na bieżąco to zapraszamy do zapisania się na Newsletter.

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżący, zapisz się do newslettera.

Zapisz się do Newslettera