Dobór pompy ciepła do powierzchni domu

Pompy ciepła to ekologiczne i wydajne urządzenia umiejące ogrzewać, jak i chłodzić pomieszczenia o zróżnicowanych powierzchniach. Dobór mocy pompy ciepła do powierzchni budynku wynika z szeregu współczynników, które musimy wziąć pod uwagę podczas budowy lub remontu domu. Tylko odpowiednio dobrane urządzenie jest w stanie zapewnić komfort cieplny.

Zapotrzebowanie energetyczne domu a dobór mocy pompy ciepła


Budując dom, musimy zastanowić się nad materiałami, które wykorzystamy do budowy domu. Pewnie nie raz spotkaliśmy się ze współczynnikami przenikania ciepła lub rozważaliśmy, jaki gruby powinien być styropian na fundamencie, podłodze czy elewacji, jakie dobrać okna, drzwi, itp. Dobór elementów ocieplenia czy samych pustaków, z których wzniesiony został budynek, jest dość istotny. To od tych i pozostałych elementów będzie wynikało zapotrzebowanie cieplne budynku. Wszystkie te elementy zostały uwzględnione podczas projektowania. Architekt wprowadzając odpowiednie materiały do projektu, oblicza zapotrzebowanie energetyczne domu i wystawia charakterystykę energetyczną budynku.




Z remontowanym budynkiem sprawa wygląda podobnie, wszystkie prowadzone prace mają na celu uzyskanie założonego współczynnika, a jego potwierdzenie znajdujemy w audycie energetycznym, który możemy zlecić firmie zajmującej się tego typu zleceniami.

W zależności od poziomu ocieplenia wyróżniamy:

  • Dom energochłonny: 150 – 200 kWh/m2
  • Dom energooszczędny: 45 – 80 kWh/m2
  • Dom niskoenergetyczny: 20 – 45kWh/m2
  • Dom pasywny: do 20 kWh/m2

Znając zapotrzebowanie energetyczne domu lub budynku, jesteśmy w stanie na tej podstawie obliczyć moc pompy ciepła, jaką będziemy potrzebowali, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w domu, który postawiliśmy lub został wyremontowany.



Etykieta energetyczna - wzór świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku mieszkalnego

Jak obliczyć moc pompy ciepła?

Na początku inwestor musi podjąć decyzję, jaki rodzaj pompy ciepła kupić, gdyż na rynku dostępne są urządzenia o różnym sposobie pozyskiwania energii. Do naszych obliczeń zdecydowaliśmy się na pompę ciepła powietrze-woda ze względu na dość popularne rozwiązanie pod kątem łatwości montażu oraz dostępności urządzeń. Dowiedz się też: jakie są koszty zakupu oraz montażu pompy ciepła w nowo budowanym i istniejącym budynku.



Pompy ciepła powietrze woda potrafią pracować nawet przy temperaturze - 25°C. Dolnym źródłem ciepła dla rozważanego urządzenia jest powietrze, z którego pobierana jest energia i poprzez układ przekazywany do górnego źródła ciepła, ogrzewania. Im różnica pomiędzy tymi dwoma źródłami jest mniejsza, tym efektywność wzrasta.



Przykładowy wzór obliczenia mocy pompy ciepła do zapotrzebowania domu


Dom, który bierzemy pod uwagę ma 100 m2 i z założenia jest wykonany zgodnie z obowiązującymi normami, a jego zapotrzebowanie energetyczne wynosi 45 W/m2. Zamieszkiwać będzie go 4 osobowa rodzina. Przyjmujemy 1 kW mocy na ogrzanie wody.

A więc dom energooszczędny potrzebuje pompy ciepła o mocy:

5,5 kW = 100 m2 * 45 W/m2 + 4 * 0,25 kW

Oczywiście jest to dość uproszczony sposób doboru mocy pompy ciepła do zapotrzebowania domu lub budynku, lecz wskazujący, jaką mniej więcej moc pompy ciepła powinna być zastosowana. Dlaczego mniej więcej? Dlatego, że przy doborze urządzenia należy uwzględnić różnego rodzaju straty, takie jak na buforze czy na długościach pętli. Nigdy nie przyjmuje się urządzenia dokładnie wg takiego wyliczenia. Zawsze dobiera się nieznacznie mocniejsze urządzenie, aby pokryć uwzględnione straty.



Pompa ciepła marki WEBER i NEXUS

Kontakt z doradcą



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera