Czy fotowoltaika wyprze kolektory słoneczne?

Wymienione w powyższym pytaniu produkty – panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, do swego działania potrzebują promieni słonecznych i choć korzystają z tego samego źródła energii, to sposób ich działania jest zupełnie inny. Choć na pierwszy rzut oka kolektory płaskie są bardzo podobne do paneli fotowoltaicznych, to konstrukcyjnie bardzo się różnią. Jako produkty OZE pozwalają na ograniczenie zużycia paliw kopalnych oraz obniżenia rachunków za prąd, lecz główną różnicą w działaniu jest sposób przetwarzania promieni słonecznych.


Różnice pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a kolektorami słonecznymi


Panele fotowoltaiczne zamieniają promienie słoneczne na prąd, a kolektory słoneczne na ciepło. Przewagą tych pierwszych jest możliwość spożytkowania wyprodukowanej energii na różne sposoby, gdyż prądem nie tylko możemy ogrzewać dom lub wodę. Pozyskaną energię z paneli fotowoltaicznych możemy spożytkować także na różne inne potrzebne nam sposoby.

Wyszukując w sieci kolektorów słonecznych, często pojawiają się w wynikach wyszukiwania jako panele fotowoltaiczne i choć są to dwa różne produkty, firmy złamujące się promocją często wykorzystują fakt popularności tych pierwszych. Dodatkowe wsparcie rządu w promowaniu systemów fotowoltaicznych nakręcało koniunkturę na panele fotowoltaiczne.


panel fotowoltaiczny i kolektor słoneczny - budowa rysunek


Czy kolektory słoneczne mają mocną konkurencję?

Biorąc pod uwagę koszt zakupu kolektorów słonecznych do ich konkurencyjnego kolegi – paneli fotowoltaicznych, z pewnością te pierwsze mają przewagę, również pod względem potrzebnego miejsca na dachu. Tu niestety przewaga się kończy.

Idąc tą drogą, z pewnością ten popularny system solarny może wyglądać na zagrożony, ale popatrzmy na sytuację z innej strony. Korzystając z obu systemów jednocześnie w okresie słonecznego dnia, ciepłą wodę możemy pozyskiwać za pomocą kolektorów słonecznych, przy okazji magazynując nadmiarową energię elektryczną wyprodukowaną w dzień przez system fotowoltaiczny na potrzeby podgrzewu wody w zasobniku nocą. W ten sposób możemy zapewnić pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz ciepłą wodę na potrzeby gospodarstwa bez używania jakichkolwiek systemów energii zewnętrznej.


Sprawdź też: Opłacalność kolektorów słonecznych



Do pełnego szczęścia, aby uzyskać system, który zapewni ciepło w chłodne pochmurne dni i dostatek ciepłej wody, a przy tym pozwoli na znaczne oszczędności, brakuje tylko pompy ciepła.

Oczywiście to w pewnym sensie utopia — koszt instalacji fotowoltaicznej w połączeniu z kolektorami słonecznymi oraz pompą ciepła jest na dzień dzisiejszy inwestycją, na którą pozwalają sobie nieliczni, choć przy wielu programach wspierających nie jest inwestycją niemożliwą. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, iż wyspy energetycznej nie stworzymy, gdyż odcięcie się całkowicie od zewnętrznego źródła energii może być ryzykowne, a inwestycja w panele fotowoltaiczne do zaspokojenia całorocznego zapotrzebowania na energię plus magazyn mogą finansowo stanowić naprawdę spore wyzwanie.



Kolektory z bliska


Jakie zapotrzebowanie na ciepłą wodę zaspokoją kolektory słoneczne?

W Polsce poprzez umiarkowany klimat kolektory słoneczne pozwalają na zabezpieczenie zapotrzebowania na ciepłą wodę w okolicach 60% w rocznym okresie. Okres intensywnej pracy przypada na miesiące ciepłe. Pozostałe miesiące dostarczają nasłonecznienia, które zaspokoi jedynie 10% zapotrzebowania na ciepłą wodę, dlatego jako jedyny system nie zapewni całorocznego zapotrzebowania. Zdecydowanie sprawdzi się w gospodarstwach, w których do podgrzewu wody korzysta się z kotłów węglowych, gazowych czy też olejowych. W okresie zintensyfikowanej pracy kolektorów, które zaspokoją 100% zapotrzebowania na C.W.U., praca kotła nie będzie potrzebna.

Rodzaje kolektorów słonecznych

Na rynku dostępne są dwa rodzaje kolektorów słonecznych — płaskie oraz rurowe próżniowe, które różnią się konstrukcyjnie.



W kolektorach płaskich absorber złożony jest z blachy aluminiowej lub miedzianej oraz orurowania (zazwyczaj miedzianego). Absorber pokryty jest warstwą selektywną posiadająca wysoki współczynnik absorpcji promieniowania słonecznego. Występujące w nich absorbery mogą mieć konstrukcję pojedynczej lub podwójnej harfy spotykane są również inne rozwiązania. Od góry absorber chroniony jest szkłem hartowanym oraz izolowany od spodu, całość zamyka aluminiowa rama.

Kolektory próżniowe rurowe z podwójną rurą od swych braci konstrukcyjnie różnią się można powiedzieć wszystkim. Konstrukcję podstawową stanowią rury o wysokiej wytrzymałości i przezroczystości, a w nich umieszczone są kolejne rury pokryte ciemną warstwą absorpcyjną, które padające promienie słoneczne zamieniają na ciepło i poprzez miedzianą rurkę przekazują do cieczy obiegowej. Próżnia, która występuje pomiędzy wymienionymi rurami, pozwala na łatwiejsze przekazanie ciepła do absorbera, dzięki niej zostały zminimalizowane straty wynikające z konwekcji i przewodzenia ciepła. To tylko jedno z rozwiązań kolektorów rurowych znacząco przybliżające ich pracę.



Sposoby na zmniejszenie produkcji ciepła z kolektorów słonecznych w okresie dużego nasłonecznienia.

Pamiętajmy, że przy doborze kolektorów słonecznych ważna jest ich ilość. Większa ilość kolektorów słonecznych w okresie o mniejszym nasłonecznieniu zapewni więcej ciepła, za to w okresie letnim może stać się kłopotliwa ze względu na znaczący przyrost energii. W tej sytuacji można zastosować wszelkiego rodzaju przesłony do zakrywania poszczególnych kolektorów, co pozwoli na zmniejszenie produkcji w miesiącach ciepłych. Wielu użytkowników stosuje różnego rodzaju rozwiązania od pokrowców przez rolety lub wykorzystując nadmiar energii do podgrzania wody w basenie.

Na prezentowanym materiale wideo (udostępniony przez Pana Grzegorza, który zakupił zestaw w hurtowni SWATT) można zaobserwować rozwiązania pozwalające na zmniejszenie produkcji w okresie dużego nasłonecznienia. Zachęcamy do oglądnięcia poniższego wideo w całości, które prezentuje proces instalacji systemu solarnego (grupy pompowej).


Podsumowanie

Wielokrotnie wspominaliśmy, jak bardzo jest ważna inwestycja w systemy OZE, która pozwala nam na oddychanie czystym powietrzem i cieszyć się z dobroci energii pozyskanej ze słońca. Dbajmy o siebie, bliskich oraz sąsiadów, gdyż na tej planecie jesteśmy skazani na siebie nawzajem.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera