Co to jest Defrost - pompa ciepła

Czas obniżonych temperatur sprowadza szron na szyby samochodów. Dla pompy ciepła obniżone temperatury skutkują obladzaniem parownika. Podczas przepływu powietrza przez parownik dochodzi do skraplania wilgoci, niska temperatura prowadzi do obladzania i gromadzenia się coraz większej warstwy lodu na parowniku. Producenci, aby zapobiec zablokowaniu przepływu powietrza opływającego parownik, zastosowali sprytne rozwiązanie polegające na zmianie przepływu czynnika i przekierowaniu ciepła na wymiennik tzw. „defrost”.

Jak działa defrost?

Choć dla wielu czytających, zasada działania pompy ciepła jest zapewne znana, to wyjaśnienie procesu "defrost" wymaga przypomnienia jej działania. Pozwoli to wyjaśnić przyczynę stosowania odszraniania.

Pompa ciepła odbiera ciepło z dolnego źródła — w naszym przypadku powietrza zewnętrznego, które opływając parownik, przekazuje ciepło do czynnika chłodniczego, dla którego wrzenie wynosi -57°C (R32), powietrze przy temperaturze 5°C jest dla niego bardzo ciepłe. Po ogrzaniu czynnika chłodniczego i zmianie go w parę poddaje się go sprężeniu, uzyskując temperaturę pary do celów grzewczych.

Sprężona para zostaje przekazana na skraplacz, ogrzewa czynnik grzewczy, jakim jest woda, która może osiągać nawet 65°C. Po wychłodzeniu chłodna para zostaje przekazana do parownika, gdzie zmienia stan skupienia w ciekły. Podróż czynnika zaczyna się od początku.

Przedstawienie procesu jest dość uproszczone, przedstawia podstawową zasadę działania układu pompy ciepła.


Działanie pompy ciepła - schemat

Po co defrost – odszranianie pompy ciepła?

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy wyjmujemy butelkę wody z lodówki, na której w krótkim momencie pokazuje się skroplona wilgoć - to zjawisko, to punkt rosy. Zjawisko jest zależne od ciśnienia oraz wilgotności powietrza. W temperaturze pokojowej punkt rosy jest w okolicach zera stopni, natomiast poniżej 0°C następuje szronienie. Obserwujemy to, gdy wyciągamy z lodówki (zamrażalki) płyn niezamarzający poniżej zera, wtedy na butelce pokazuje się szron.

Przeczytaj również:


Oszroniona pompa ciepła

Podobna sytuacja występuje na parowniku, do którego trafia wychłodzona para. Dodatkowo opływające powietrze zawierające dużą wilgotność, jest idealnym czynnikiem do powstawania procesu szronienia. Proces ten ze względu na pewne zależności ekonomiczne nie jest przerywany do momentu, aż warstwa szronu (lodu) jest na tyle duża, że zakłóca przepływ powietrza i należy go usunąć.

Dochodzi wtedy do uruchomienia tzw. procesu odszraniania pompy ciepła, czyli „defrostu”. Pompa intensywnie w krótkim czasie zaczyna ogrzewać parownik poprzez przekierowanie bezpośrednio na parownik gorącego gazu ze sprężarki, powodując topnienie lodu na parowniku. Woda ocieka z parownika i spływa na podest. Warto zaplanować również okolice postumentu wokół pompy ciepła, zwłaszcza gdy jest to miejsce o natężonym ruchu. Spływająca woda może zamarzać, tworząc wokół pompy ślizgawkę. Dodatkowa wilgoć u postawy pompy może potęgować zjawisko szronienia.

Jak poradzić sobie z zamarzaniem wody ociekającej z parownika podczas procesu odszraniania pompy ciepła?

Na rynku są dostępne różnego rodzaju systemy wspomagające odprowadzenie wody z parownika, takie jak specjalne tace ociekowe wyposażone w kable grzejne, które pozwalają odprowadzić wodę z dala od miejsca montażu pompy ciepła, unikając jej zamarzania pod pompą. Miejsce pod pompą będzie wolne od nadmiaru wilgoci i lodu.



Czy funkcja defrost – odszranianie pompy ciepła jest przydatne? Podsumowanie

Ktoś może powiedzieć, dlaczego czeka się do momentu zablokowania przepływu powietrza przez lód. Odpowiedź jest prosta — po pierwsze zbyt częste włączanie defrostu nadwyręża pracę sprężarki, po drugie zmiana obiegu grzewczego powoduje, że pompa nie grzeje pomieszczeń, tylko parownik.

Wnioski - defrost to przydatny proces w użytkowaniu pompy ciepła. Dobrze skonfigurowana i dobrana pompa ciepła przyniesie duże oszczędności oraz większy komfort użytkowania.

Przeczytaj też:


Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu, a w przypadku pytań oraz wątpliwości nasi pracownicy ułatwią państwu wybór urządzenia i dostosowanie go do indywidualnych potrzeb.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera