Jakich błędów unikać podczas montażu klimatyzacji?

Zamontowanie klimatyzacji, choć instrukcja może na to wskazywać, nie jest prostą sprawą. Niewiedza nie tylko przyprawi trudności w montażu, ale również narazi na awarię w przyszłości. Najlepiej powierzyć wykonanie instalacji klimatyzacji wyspecjalizowanej firmie, która nie tylko ma wiedzę, ale również uprawnienia do montażu urządzeń z czynnikiem chłodniczym (F-GAZ). Jakich błędów unikać podczas montażu klimatyzacji? O tym w niniejszym artykule.



Montaż klimatyzacji – najczęściej popełniane błędy


Odpowiedni dobór klimatyzatora

Podstawa to dobór klimatyzatora. Aby spełniał swoją funkcję, musi zostać dobrany do pomieszczenia, w którym będzie funkcjonował. Znaczenie ma również ilość okien i ich powierzchnia, rodzaj pomieszczenia oraz jego przeznaczenie, a także ilość osób przebywających w danym pomieszczeniu. Przyjmuję się, że 1 kW na 10 m2 w standardowych pomieszczeniach. Biorąc pod uwagę wymienione zmienne, może się okazać, że moc klimatyzatora musi zostać zwiększona. Klimatyzator w ciągu godziny powinien „przepuścić” 5 krotność kubatury pomieszczenia, dlatego powinniśmy również sprawdzić system wentylacyjny pomieszczeń, aby funkcjonowanie klimatyzacji i wymiana powietrza odpowiednio współgrała.

Przeczytaj też: Rodzaje klimatyzacji i ich zastosowanie



Gdzie zamontować klimatyzator? Właściwe umiejscowienie jednostki klimatyzatora

Właściwe miejsce do umieszczenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej klimatyzatora to istotna kwestia.

Decydując się na klimatyzator typu split, podstawową kwestią do rozpatrzenia jest umiejscowienie jednostki wewnętrznej. Najlepsze miejsce jest blisko okien, bo to tam powietrze nagrzewa się najmocniej. Podstawowym błędem popełnianym przy montażu klimatyzacji, jest umieszczenie klimatyzatora naprzeciw np. łóżka, gdyż schłodzony strumień powietrza będzie owiewał bezpośrednio miejsce spoczynku. Taki dyskomfort ostatecznie doprowadzi do przeziębienia i zapewne rezygnacji z komfortu chłodu pomieszczenia w upalne dni. Ta sama sytuacja dotyczy wszelkich miejsc odpoczynku czy miejsca pracy jak np. biurko, recepcja, itp.

Klimatyzacja powinna być tak umiejscowiona, aby schładzać powietrze w pomieszczeniu bez tworzenia dyskomfortu osób w nim przebywających.

Dodatkowym czynnikiem, który powinien być spełniony dla poprawnej wymiany powietrza między klimatyzatorem a pomieszczeniem, to odpowiednia odległość klimatyzatora (jednostki wewnętrznej) od sufitu. Odległość ta powinna wynosić minimum 200 mm, bo to od góry trafia powietrze do jednostki wewnętrznej.




Błędy wykonawcze przy montażu klimatyzacji

Jakość montażu wpływa na trwałość i bezawaryjność klimatyzacji w okresie eksploatacji. Najważniejsza jest szczelność połączeń uzyskana podczas montażu klimatyzacji. Awaria klimatyzatora ujawnia się zazwyczaj w okresie 2- 5 lat, a większość awarii spowodowana jest źle wykonanym montażem, a dokładnie nieszczelnościami układu. Dobrze wykonana klimatyzacja nie powinna sprawiać problemu w długim okresie sięgającym 20 lat. Czynnik chłodniczy nie powinien w tym okresie się ulatniać, tak jak to mam miejsce w lodówce. W praktyce duża ilość zamontowanych klimatyzacji wykazuje nieszczelność układu spowodowanego złym montażem „fuszerką”, której niestety na pierwszy rzut oka nie widać.



Odpowiedni montaż klimatyzacji oprócz wykonania odpowiedniego i prawidłowego kielichowania, powinien się charakteryzować wysoką szczelnością, dlatego należy używać odpowiednich uszczelniaczy jak kleje anaerobowe w nieznacznej ilości, dzięki temu można uzyskać wysoką szczelność połączeń. Stosowanie odpowiedniego momentu obrotowego przy dokręcaniu narzutek, by nie odciąć kielicha i nie za słabo by dochodziło do nieszczelności. Pęknięcia u podstawy kielicha powstałe na skutek zbyt mocnego dokręcania są częstą przyczyną wycieku czynnika, który może uchodzić z instalacji od razu lub nawet przez kilka miesięcy.



Montaż klimatyzacji



Wyginanie rur instalacji freonowej



Kolejnym istotnym aspektem jest sposób wyginania rur instalacji freonowej przy jednostce wewnętrznej. Podczas nieprawidłowego wyginania często dochodzi do skręcania przewodów oraz ich zaginania co doprowadza do blokowania przepływu czynnika chłodniczego, miedź jest materiałem dość miękkim i o uszkodzenie nie jest trudno.

Należy również pamiętać o czystości wykonania montażu klimatyzacji. Wszelkie opiłki powstałe podczas obróbki przewodów podczas cięcia czy kielichowania nie powinny dostać się do wnętrza przewodu tym samym do sprężarki. Wszelkie zabrudzenia jak drobne zanieczyszczenia, które nie wyłapią filtry, krążąc po układzie, szlifują miękką miedź, kolanek, skraplaczy czy elementów sprężarki.

Klimatyzatory są projektowane na długoletnią pracę, nieczystości znacznie mogą skrócić jej żywotność!



Obieg czynnika i oleju w instalacji klimatyzacji

W prostych instalacjach klimatyzacyjnych problem z odzyskiem oleju zdarza się rzadko. Występuje najczęściej w instalacjach, w których występują długie odcinki pionowe z małą ilością pułapek olejowych. W takim przypadkach prawdopodobieństwo zatarcia sprężarki jest wysokie, wręcz nieuniknione. Sprawność klimatyzatorów z czasem wzrastała, coraz nowsze konstrukcje posiadają zmniejszone zapotrzebowanie na czynnik, czego następstwem jest zmniejszenie prędkość przepływu, co dodatkowo utrudnia powrót oleju do sprężarki. Żeby tego było mało, wycofanie starych czynników, na rzecz nowych ekologicznych pogorszyło dodatkowo odprowadzanie oleju.

Instalacja freonowa

Instalacja freonowa ze względu na prowadzenie w niej czynnika chłodniczego ma tendencję do wykraplania wilgoci, dlatego tak ważne jest zadbanie o jej izolację. Powodem takiego stanu jest różnica temperatury czynnika i otoczenia. Uszkodzona izolacja powinna zostać naprawiona, najlepiej za pomocą taśmy termicznej.

Długość i wysokość instalacji klimatyzacji nie powinna przekraczać parametrów wskazanych w instrukcji danego urządzenia, gdyż jej przekroczenie skutkuje zazwyczaj spadkiem mocy chłodniczej klimatyzatora oraz nieprawidłową pracą urządzenia. Zazwyczaj niedostosowanie się do instrukcji gwarantuje utratę gwarancji producenta.



Odpompowywanie układu klimatyzacji

Podczas wykonywania instalacji klimatyzacji, w rurkach zbiera się wilgoć. Aby jej się pozbyć, należy odpompować wodę z układu. Podczas odpompowywania dochodzi do powstania próżni, co skutkuje odparowywaniem wody zawartej w oleju, para wodna zostaje odpompowywana. Jeżeli w układzie znajduje się duża ilość wody, to pod wpływem próżni woda wrze, a jej para zamienia się w lód. By się jej pozbyć, należy wydłużyć czas odpompowywania przez pompę próżniową, na skutek sublimacji lód zmieni swą postać w parę i zostanie usunięta podczas odpompowywania.

Należyte dbanie o klimatyzację

Okresowe przeglądy układu klimatyzacji, oczyszczanie skraplacza, parownika, odgrzybianie czy też sprawdzenie układu pod względem spadków ciśnienia w układzie, zapewni nam długotrwałe i bezproblemowe użytkowanie i korzystanie z komfortu chłodu i grzania, jaką dają nam nowoczesne klimatyzatory.

Pamiętajmy, że dobrze wykonana instalacja klimatyzacji nie powinna przysparzać większych problemów niż ich podstawowa obsługa.



W ofercie naszego sklepu dostępne są zarówno klimatyzatory czołowych producentów jak i akcesoria oraz preparaty do czyszczenia i dezynfekcji klimatyzacji. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami techniczno-handlowymi na swatt.pl w celu dobrania odpowiedniego zestawu.

KONTAKT Z DORADCĄ



Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do Newslettera